Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
Informácie o obci
Adresa:
Obecný úrad
Teplička nad Váhom
Nám. sv. Floriána 290/2
013 01 Teplička nad Váhom
tel: 041 / 598 21 28
fax: 041 / 598 22 96
všetky kontakty ->

Úradné hodiny:

pondelok 7:00- 11:00
  12:00- 15:00
utorok 7:00- 11:00
  12:00- 15:00
streda 7:00- 11:00
  12:00- 17:00
štvrtok 7:00- 11:00
  12:00- 15:00
piatok 7:00- 11:00
  12:00- 13:00
počet obyv.: 4 292
rozloha: 1 088 ha
starosta: Ing. Viliam Mrázik
Meniny
Streda, 17. Január 2018

Dnes má meniny
Nataša
Zajtra má meniny
Bohdana
Počasie

Barbarský čin

Mumifikované pozostatky grófky Žofie Bosniakovej 1. apríla zhoreli do  tla. Podpaľač prišiel približne o desiatej ku kostolu v Tepličke nad  Váhom, kde boli v Loretánskej kaplnke uložené.
V ruksaku mal horľavú látku. V neďalekej cukrárni si vypýtal kľúče od časti kostola, kde bola uložená múmia a zapísal sa do knihy návštev, čo bol bežný postup. Vošiel dnu, vytiahol truhlu z kostola, rozbil sklenený kryt, vylial horľavú látku, podpálil a pozeral sa na to.


Policajti ho zadržali na  mieste, k činu sa priznal.
Podpaľač, ktorý  zapálil telesné pozostatky Žofie Bosniakovej v Tepličke nad Váhom, považovanú za sväticu, je na psychiatrii. Vyšetrovateľ ho však obvinil z prečinu hanobenia mŕtveho, za čo je trestná sadzba jeden až päť rokov väzenia. Bol však prevezený na psychiatrické oddelenie v Bytčici neďaleko Žiliny, jeho ošetrujúci psychiater mu  nariadil ústavnú psychiatrickú liečbu. Motívom konania 31-ročného Ľuboša zo Žiliny, ktorý sa k skutku dobrovoľne priznal, môže byť jeho duševná choroba - schizofrénia.
Páchateľ sa nad dielom svojej skazy podľa očitých svedkov smial. "Sedel spútaný pod stromom a smial sa. Hovoril - zabite ma, no zabite ma," povedala  Justína Kozánková, kultúrna referentka obce. Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis vyjadril hlboké poľutovanie nad barbarským činom zničenia telesných pozostatkov Žofie Bosniakovej, ktoré boli vo Farskom kostole sv. Martina v Tepličke nad Váhom vystavené 280 rokov.

Podľa hovorcu Žilinskej diecézy Petra Holbičku počas 280 rokov, kedy boli vo  Farskom kostole sv. Martina v Tepličke nad Váhom vystavené telesné pozostatky Žofie Bosniakovej k verejnej úcte, až do dnešného dňa nedošlo k ich zneucteniu.

" Napriek tejto udalosti otec biskup povzbudzuje k šíreniu jej úcty ako vzoru veriacej manželky a matky. Druhého júna tohto roku si budeme pripomínať 400 rokov od jej narodenia a biskup Galis chce v rámci celej diecézy vyhlásiť rok Žofie Bosniakovej. V rámci tohto roka plánuje putovať po svojej diecéze s katechézou o rodine, kde bude aj Žofiu Bosniakovú dávať za vzor hodný nasledovania," uviedol Holbička.

Udalosť v Tepličke je barbarským činom aj podľa žilinského primátora Ivana Harmana. „To čo sa stalo, je šokujúce a neospravedlniteľné. Nepochopiteľné konanie mladého muža v Tepličke nad Váhom je útokom nielen na pamiatku Žofie Bosniakovej, ale predovšetkým je to barbarský čin, ktorý útočí na základné ľudské hodnoty. Žofia Bosniaková je významná postava našej histórie a fenomén, ktorý prekračuje hranice Slovenska,“ povedal Harman. Ako ďalej dodal, je smutné, že sa takéto niečo stalo a ešte smutnejšie, že sa to nedá napraviť.
„Je nám to veľmi ľúto. Pri príležitostí osláv 400. výročia narodenia Žofie Bosniakovej a 365. výročie jej úmrtia sme pripravovali špeciálny okruh pre turistov do Strečna a do Tepličky,“ uviedla Alena Reháková, riaditeľka Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina.

V pondelok 6. 4. 2009 boli telesné ostatky Žofie Bosniakovej prevezené do Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

Expertízne a antropologické úkony v súvislosti s poškodením tela Žofie Bosniakovej, ku ktorému došlo dňa 1. 4. 2009 v Tepličke nad Váhom, vykonali Prof. MUDr. František Novomeský, PhD., hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre súdne lekárstvo, a jeho asistent MUDr. František Štuller, PhD.

Vo foreznej expertíze boli zo zhorených zvyškov v ohorenej rakve vyčlenené kostrové a iné ostatky tela Žofie Bosniakovej, ktoré boli odborne popísané a zdokumentované.

14.04.2009 opäť zasadala komisia, ktorá sa zaoberala na uschovanie ostatkov Žofie Bosniakovej. Komisia sa stretla na Biskupskom úrade v Žiline.

Komisiu tvorili zástupcovia z Považského múzea v Žiline, Krajského pamiatkového úradu v Žiline, Obecného a Farského úradu v Tepličke nad Váhom, z Ústavu súdneho Lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a zo Žilinskej diecézy.

Lekár František Štuller informoval o expertíze, ktorú vykonali v Ústave súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Z artefaktov sa zachovali: medailónik zo žltého kovu, ruženec, náramok a zvyšky kovových patentov zo šiat. Kostra sa skladá z vyžíhaných úlomkov kostí. Expertíza potvrdila, že ide o ženu vo veku zhruba 35 rokov, vysokú asi 160 centimetrov.

"Komisia sa dohodla na tom, že ostatky budú vložené do schránky a uložené do Loretánskej kaplnky Farského kostola sv. Martina v Tepličke nad  Váhom. Drevená rakva, ktorá je pamiatkovo chránená, bude prevezená do depozitu Považského múzea v Žiline a podrobená odbornému vyjadreniu reštaurátora na drevo. O ďalšom odbornom postupe bude komisia rokovať na najbližšom stretnutí," informoval náš spravodajský portál hovorca biskupského úradu v Žiline Peter Holbička.
Biskup Galis pripomenul, že veriaci ľud z Tepličky nad Váhom má veľkú zásluhu na rozšírení úcty k Žofii Bosniakovej.

V nedeľu 26. apríla Mons. Galis, Žilinský diecézny biskup viedol odprosujúcu pobožnosť za čin, ktorý sa udial 1. apríla tohto roku. Spoločne s veriacimi odprosoval Boha za čin, ktorý sa tu stal 1. apríla.
V svojom príhovore biskup Galis predstavil súcit a milosrdenstvo ako najsilnejšie charakteristiky Ježišovej osoby v evanjeliách a zdôraznil: „V každom čase buď pripravený pomáhať! - toto je povolanie Božích detí! Dnes sme tu aj preto, aby sme ďakovali Bohu za dar manželky a matky Žofie Bosniakovej, ktorá nám svojím životom ukázala, že je možné žiť podľa evanjelia a nasledovať Krista. Zloba, nenávisť, šialenstvo či chorá myseľ nikdy nemôže zničiť to, čo bolo preniknuté Kristovým príkladom. Nemôže zvíťaziť nad láskou, súcitom a milosrdenstvom." Na záver vyzval všetkých prosiť Pána, aby nás zbožný, príkladný a hrdinský život Žofie Bosniakovej napĺňal nielen údivom, ale aj nasledovaním.
Pri tejto príležitosti boli pozostatky grófky Žofie Bosniakovej,  opäť slávnostne uložené v antikorovej urne do zamrežovaného výklenku v Loretánskej kaplnke farského kostola v Tepličke nad Váhom.
Starosta Milan Lazar povedal, že ľudia sa so Žofiinou stratou už pomaly vyrovnali. „Chodili sa na ňu všelijakí pozerať, aj ateisti, aj kresťania. Niekto sa prišiel pomodliť, niekto obdivovať. Asi takto sa to malo stať, že teraz tam budú chodiť ľudia za nejakým účelom a nie, aby obzerali múmiu.“
„Zámerom odprosujúcej nedeľnej bohoslužby bolo aj modlenie sa za toho človeka i za to, aby sa už takéto veci nestávali. Čas ukáže, prečo to muselo byť a či to pomohlo k väčšiemu šíreniu úcty k samotnej Žofii Bosniakovej,“ dodáva P. Holbička.