Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
Informácie o obci
Adresa:
Obecný úrad
Teplička nad Váhom
Nám. sv. Floriána 290/2
013 01 Teplička nad Váhom
tel: 041 / 598 21 28
fax: 041 / 598 22 96
všetky kontakty ->

Úradné hodiny:

pondelok 7:00- 11:00
  12:00- 15:00
utorok 7:00- 11:00
  12:00- 15:00
streda 7:00- 11:00
  12:00- 17:00
štvrtok 7:00- 11:00
  12:00- 15:00
piatok 7:00- 11:00
  12:00- 13:00
počet obyv.: 4 292
rozloha: 1 088 ha
starosta: Ing. Viliam Mrázik
Meniny
Štvrtok, 23. November 2017

Dnes má meniny
Klement
Zajtra má meniny
Emília
Počasie
feed-image

Knižnica

Otváracie hodiny:
Pondelok - štvrtok 15,00 hod. - 17,00 hod.

Knihovníčka: Ing. Sláva Džuňová

Knižnica sa nachádza v Obecnom dome
Ulica: Na Majer 63/1, Teplička nad Váhom

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Katalóg knižnice nájdete na kniznica.teplickanadvahom.sk.

Noc v knižnici 2014

Noc v knižnici 2014 Noc v knižnici s podtitulom Poznaj svoj jazyk sa tento rok konala pri príležitosti 170. výročia uzákonenia Štúrovej slovenčiny 20. júna 2014 v miestnej knižnici.

Na úvod sme žiakom 4. ročníka predstavili dejiny vývoja slovenského jazyka a to v kostýmoch Ľudovíta Štúra a Antona Bernoláka. Začali sme úplne od začiatku a to od praslovenčiny. Pokračovali príchodom Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Prečítali sme si od Milana Ferku dielo Staré povesti Slovenské povesť s názvom Starosti s písmom. Tu sa deti dozvedeli aké zložité bolo pre Cyrila a Metoda zostaviť pre Slovanov nové písmo. Ďalšou veľkou osobnosťou v slovenských dejinách bol Anton Bernolák, ktorý sa ako prvý snažil o ucelený jazyk, čo sa nestretlo s veľkou odozvou ľudu. Porozprávali sme si o Ľudovítovi Štúrovi a jeho prvom kodifikovanom jazyku a skončili sme pri Martinovi Hattalovi, ktorý upravil náš jazyk do dnešnej podoby. V tom prišiel medzi nás pán Ľudovít Štúr osobne a rozpovedal nám o Slávnosti na Devíne.

Čítať celý článok...

 

Noc v knižnici 2014

 

Deň ľudovej rozprávky

Marcové podujatia v knižnici sme 26. marca ukončili akciou s názvom Deň ľudovej rozprávky. Zúčastnili sa na nej žiaci z 3. ročníka základnej školy. Deň ľudovej rozprávky

V úvode sme sa zamýšľali ako rozprávky vznikajú a ako sa šíria. Takto sme sa dostali k najväčšiemu slovenskému rozprávkarovi Pavlovi Dobšinskému. Jeho najväčšie dielo sú Prostonárodné slovenské povesti. Doposiaľ najobsiahlejšia zbierka slovenských rozprávok. Vyšla v ôsmich zošitoch a tvorilo ju 90 rozprávok.

Deti dostali za úlohu doma prečítať 10 z týchto rozprávok. Každý porozprával, ktorá ho najviac zaujala a prečo.

Vybrali sme si rozprávku Traja zhavranení bratia. Každý z nás prečítal časť až sme sa dostali na koniec. Zhrnuli sme si o čom bola, aké z nej plynie ponaučenie. V každom vzbudilo pozornosť niečo iné a spoločne sme určili čo bolo pre nás z rozprávky podstatné.

Pokračovali sme vo veľkom nasadení a deťom sme rozdali test, ktorý mal overiť ako poctivo doma prečítali zadané rozprávky.

Poslednú hodinku spoločne stráveného času sme venovali výrobe nástenky o Pavlovi Dobšinskom a rozprávke O zhavranených bratoch.

Každý zúčastnený dostal za odmenu diplom a časopis Hlavička. Najúspešnejšou čitateľkou sa stala Rebeka, ktorá si odniesla knižku Slovenské rozprávky. Teší nás, že knižnica má neustále nových a nových priaznivcov – čitateľov, hlavne z radov detí a mládeže.

Čítať celý článok...

 

Beseda so spisovateľkou Zuzanou Kúglerovou

Beseda so spisovateľkou Zuzanou Kúglerovou Základná škola s materskou školou v spolupráci s Obecnou knižnicou v Tepličke nad Váhom pripravili pre našich najmenších 20. marca 2014 besedu v rámci "Marca - mesiaca knihy". Zavítala k nám známa spisovateľka Zuzana Kúglerová, autorka mnohých kníh - povestí, rozprávok a románov. Pútavým rozprávaním priblížila deťom svoj životný príbeh. Deti  najviac zaujala príhoda o mačke Anciáške, ktorá sa stala ústrednou postavou rozprávky Jedna čudná dvojnohaňa a ja. Autorka prezradila, že pripravuje novú knihu pre detského čitateľa pod názvom Pán čarodejník. Beseda s deťmi a žiakmi sa ukončila plodnou diskusiou a autogramiádou spisovateľky.

Čítať celý článok...

 

Beseda so spisovateľom Tomášom Urbaníkom

Podujatia v Obecnej knižnici sme otvorili v januári besedou s Petrom Rúfusom. V stredu 12. marca 2014 sme si pri príležitosti mesiaca knihy popoludnie spríjemnili rozhovorom o láske. Podľa slov Boba Marlyho „Stratiť lásku je strašné. Klame, kto vraví, že smrť je horšia.“ Partnerské vzťahy sú komplikované a kniha s názvom Láska je fuška sa venuje tejto problematike. Predstavil nám ju jej autor Tomáš Urbaník.

Námetom na toto dielo mu bol jeho osobný život. Kniha obsahuje rady ako sa starať o vzťah, ako ho neustále rozvíjať a návody na riešenie prípadných problémov. Pani Kamila Dubovická čítala úryvky z knihy s autorovými komentármi. Príjemne naladení sme sa rozlúčili a už teraz sa tešíme na ďalšie dielo od pána Urbaníka. Viac o autorovi nájdete na jeho pripravovanej stránke www.laskaje.sk, tu si máte možnosť zakúpiť aj jeho knihu s názvom Láska je fuška.

Naše poďakovanie patrí Klubu dôchodcov pri OÚ, ktorého členovia besedu podporili svojou aktívnou účasťou.

 

Čítať celý článok...

 

Súťaže a pozvánky do Obecnej knižnice

Kráľ čitateľov - plagát Deň ľudovej rozprávky
 

Beseda so spisovateľom Petrom Rúfusom

Čítať celý článok...

 
Viac článkov...